OPUS 21


OPUS 21

„Transparentność, uczciwość
i niezależność w badaniach klinicznych w psychologii”

Kierownik: dr Bartosz Helfer

Opis projektu

Projekt ma na celu krytyczne zbadanie kluczowych aspektów interwencji z obszaru zdrowia psychicznego, koncentrując się obecnie na przygotowaniu wszechstronnej analizy porównawczej badań klinicznych dotyczących leczenia depresji. Celem tego przedsięwzięcia jest przełamanie barier dyscyplinarnych między psychologią kliniczną a psychiatrią, rzucając światło na różnice w przeprowadzaniu badań, raportowaniu, konfliktach interesów oraz ryzyku stronniczości. Naszym celem jest wyjaśnienie kluczowych czynników różnicujących i predyktorów skuteczności leczenia, kształtując tym samym skuteczniejsze interwencje w dziedzinie zdrowia psychicznego. Dodatkowo, w ramach naszego zaangażowania w opartą na dowodach opiekę zdrowia psychicznego, pracujemy obecnie nad opracowaniem międzynarodowych wytycznych dotyczących postępowania w przypadkach zaburzeń osobowości typu borderline w sytuacjach kryzysowych. 

Projekt ten bada metody i praktyki badawcze w celu zrozumienia, jak zmniejszyć stronniczość w badaniach z obszaru zdrowia psychicznego, aby uzyskać bardziej wiarygodne i bezpieczne wnioski z badań klinicznych. Krytycznie oceniamy dane kliniczne z badań psychologicznych i psychiatrycznych i syntetyzujemy dowody, aby ocenić, jak bardzo można ufać wynikom oraz jakie aspekty procesu badawczego mogą być ulepszone, aby zwiększyć jego wartość i zmniejszyć marnotrawstwo zasobów badawczych. Wykorzystujemy innowacyjny zestaw narzędzi meta-badawczych obejmujący zarówno najnowocześniejsze, jak i oryginalne metody. Projekt ten dostarczy innowacyjnych wyników i pomoże udoskonalić badania kliniczne w psychologii. 

Projekt "Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER